Boromir pakliépítési tanácsai – Második rész

Boromir pakliépítési tanácsai – Második rész

Középfölde vadonjai és sötét zugai orkok, trollok, wargok és megannyi más veszélynek adnak otthont, fenyegetést nyújtva ezzel bátor hőseinknek, akik kalandra indulnak, hogy megerősítsék szülőföldjük határait, és hogy felvegyék a harcot a közelgő Árnyékok ellen. Múlt év áprilisa óta, a LOTR: LCG segítségével a játékosok életveszélyes kalandokba élhették bele magukat, egyedül, vagy akár egymással vállvetve.

Míg sok játékos élvezi a játék pasziánsz-stílusú módját, gyakran hőseid minden apró képességére szükséged van az encounter pakli félelmetes ellenfelei és ravasz mesterséges intelligenciája ellen. Ma folytatjuk azon játékosok számára indított bemutatósorozatunkat, akik szívesebben játszák a LOTR: LCG kalandjait egyedül.

Múlt héten a több akció és kártyaszerzés lehetőségét vizsgáltuk meg. Bár míg egy erős pakliösszeállításnál ezen előnyök figyelembe vétele minden tekintetben az elsődleges játékmechanikai megfontolás kell hogy legyen, a kártyák csak akkor érnek valamit, ha van is lehetőséged kijátszani azokat. Emiatt most olyan lehetőségek után kell néznünk, amik segítségével felgyorsul a resource-termelés.

Resource-szerzés növelése

Minden kártyajátékban megjelenik valamilyen egyedi gazdálkodási módszer. A LOTR: LCG-ben a hőseid segítségével szerzett resource-okból kell fizetned a kártyák használatáért, ám hőseid alap helyzetben körönként csak egyetlen resource tokent kapnak. Ahhoz, hogy a legerősebb, több, mint 4-tokenbe kerülő kártyákat kijátszhasd [(ilyen például a Citadel Plate (Core Set,40), vagy a Northern Tracker (Core Set, 45)], vagy több fordulón keresztül tartogatnod kell a resource tokenjeidet, vagy valamilyen módon fel kell gyorsítanod a resource-szerzés módját.

Már most is több olyan kártya van a LOTR:LCG-ben, amik meggyorsíthatják a resource-szerzést, a legtöbb ilyen a Leadership csoporthoz tartozik. A két Leadership hős, Glóin (Core Set, 3) és Théodred (Core Set, 2) segítségével egyaránt lehetőség van a resource-állomány növelésére, persze csak amíg Glóin folyamatos gyógyítás alatt áll. A Core Set tartalmazza még a Horn of Gondor (Core Set, 42) kártyát is, ami vitathatatlanul az eddigi legjobb resource-nyerő, folyamatosan használható kártya. Khazad-dûm elhozta nekünk a Zigil Miner (Khazad-dúm, 9) kártyát, ami kis szerencsével a paklid felső lapjaiból resoure tokeneket varázsolhat. A fenti kártyák kombinációjával akár háromnál több resource tokent is kijátszhatsz körönként, vagyis gyakrabban, könnyebben teheted le az erősebb kártyákat.

A Dwarrowdelf ciklussal a játékosok még újabb módszerekkel is felgyorsíthatják resource-szerzésüket. Azok a játékosok, akiknek threat-je 20 alatt van, jelentős kedvezményekért játszhatják ki azon lapjaikat, amiken szerepel a Secrecy kulcsszó. Egy ilyen csapat akár egyetlen Leadership resource tokenért kijátszhatja a Timely Aid kártyát (The Redhorn Gate, 3). A játékosok előszeretettel használták eddig paklijukban a három Sneak Attack kártyát (Core Set, 23), hogy a drágább ally kártyákat könnyebben kihasználhassák, és most a Timely Aid gyakorlatilag ugyanezt nyújtja. Sőt, Gildor Inglorion (The Hills of Emyn Muil, 79) segítségével előre belenézhetsz a húzópaklidba, így idő előtt láthatod, mikor jön a Timely Aid-nek köszönhetően segítség, mondjuk egy Snowbourn Scout (Core Set, 16), vagy egy sas, Landroval (A Journey to Rhosgobel, 53).

A resource-szerzés gyorsításához szorosan hozzátartoznak a paklik resource-szerzési nehézségei is. Általában már két különböző szférát felhasználó pakli is elég változatos lehetőségekkel kecsegtet. Bármelyik pakliba hasznos a Leadership resource-szerzést segítő kártyái, a Lore kártyahúzási képességei, a Spirit willpower erősítései és lénykezelési technikái, és a Tactics kártyák nyers harci tudása. Ám ha különböző szférák hőseit összeállítva alkotod meg paklidat, több és több körön keresztül kell várni, míg hőseid a hozzájuk tartozó erősebb, ám drágább lapokat végre kihasználhatják.

Nem sok értelme van olyan paklit készíteni, ami abban segít, hogy több kártyát húzhass fel, ha egyszerűen nincs elég resource tokened ahhoz, hogy letehesd, használd azokat. Emiatt ajánlatos olyan kártyákat válogatni a pakliba, amiknek az ára nem nagyobb, mint amennyi resource tokent egy kör alatt nyernél abból a szférából. Van pár olyan kártya, ami bár drágább, mégis megéri tartogatni rájuk a tokeneket. A legtöbb azonban nem ilyen, és nem éri meg, hogy három vagy több körön át csak arra tartogasd a tokenjeidet. A Khazad-dûm sötét tárnáiból érkező orkok és trollok sem türelmességükről híresek, így nagy eséllyel inkább úgyis arra használod majd resource tokenjeidet, hogy azonnali eredményeket érj el velük.

Összhang

A tapasztaltabb játékosok sokszor emlegetik az “összhangot”. Ez azt jelenti, hogy különböző képességű kártyák más kártyákkal együtt használva sokkal többet érnek, mint egymagukban. A LOTR:LCG-ben a hősök és az allyk a közös ügy érdekében kötnek szövetségeket, de ebből bizonyos szövetségek erősebbnek bizonyulnak a többinél.

A Shadows of Mirkwood ciklus Alap Szettjében és Adventure Pakkjaiban számos Trait-alapú témát bemutattunk, ilyen például a Rohan, az Eagle vagy a Dwarf. A Shadows of Mirkwood ciklus inkább a Rohan témát támogatta, ám Khazad-dûmban a Dwarf paklik kapnak erősítést. Az Untroubled by Darkness-hez (Khazad-dúm, 10) hasonlító kártyák segítségével például a törpék minden eddiginél több bónuszt nyernek, míg az Ancestral Knowledge-hez (Khazad-dúm, 12) és Bofurhoz (The Redhorn Gate, 6) hasonlóak segítségével a törpék több hasznos akciót hajthatnak végre.

Bár a LOTR:LCG-ben nem építheted az egész paklidat olyan kártyákra, amik mind ugyanazzal a Trait-tel rendelkeznek, növelheted annak esélyét, hogy olyan kártyákat húzz fel, amik együtt igazán hasznosak, ha összeillő kártyákat használsz.
Az Untroubled by Darkness több willpower-t ad küldetések során törpe karaktereidnek, csakúgy, mint Dáin Ironfoot (Return to Mirkwood, 116).
Ezeket használva a Lore ally, Erebor Hammersmith (Core Set, 99) csak 2 tokenbe kerül, és egy 4-willpower-es küldetés-mesterré válik. Emellett, mikor Erebor Hammersmith játékba lép, a használt paklid legfelső attachment-jét is visszaveheted a kezedbe. Na és mi van, ha ez a legfelső attachment kártya egy Ancient Mathom kártya (A Journey to Rhosgobel, 56)? Erebor Hammersmith nem csak egy erős küldetés-teljesítő kártyává válik, de még fel is húzhatsz miatta pár kártyát. A plusz kártyákat felhasználhatod a Protector of Lórien (Core Set, 70) kártya megjátszására. Látható, hogy több kártya egy szép nagy kombót alkotva összedolgozik, s bár önmagukban is elég hasznosak, együtt sokkal erősebbek lehetnek. Ez az Összhang.

Szövetség építése

Az Alap és Khazad-dûm szettek küldetéseinek teljesítése során a pakliépítés számos elemét figyelembe kell venned. Ha Mória ellenségei és fizikai buktatói túl halálosnak bizonyulnak csapatod számára, levonva a következtetéseket és tanulva a kudarcból legközelebb már sikeresebb lehetsz. Mi működött? Mi nem? Túl korán fárasztottad ki hőseidet? Talán nincs elég ally vagy több akciót engedélyező kártya a paklidban. Túl korán kifogytál a kártyákból?  Próbálj meg több kártya felhúzását segítő lapokat tenni paklidba. Van elég kártyád, de nincs elég tokened kijátszani őket? Adj olyan kártyákat a paklihoz, amik segítségével több resource tokenhez juthatsz, és amikkel könnyebbé válik a resource token szerzés. Meglehet, hogy sok kis hasznos kártya van a pakliban, de valahogy csak nem sikerül velük a játék. Ilyenkor meg kell nézni, van-e olyan kártya a pakliban, amik csak önmagukban tűnnek hasznosnak. Vedd ki ezeket a pakliból, és cseréld ki őket olyanra, amik a megmarad kártyákkal nagyobb összhangban vannak.

Következő héten megnézzük a Dwarf paklikat, amik Mória tárnáinak legyűrésére szolgálnak, és azt is megnézzük, ezek hogyan képesek legyűrni a The Redhorn Gate kiegészítőben található felszíni kihívásokat is.

Fordította: Athalay